Povzetek ugotovitev raziskav in predlogi za izboljšanje
bivanja vseh stanovalcev domov:
Ugotovitev:
Pri gradnji domov so premalo upoštevane potrebe stanovalcev.
Predlog rešitve:
Potrebno bo opustiti gradnjo velikih kombiniranih domov, ki naj bi bili primerni za vse stanovalce in se usmeriti v oblikovanje manjših, človeku prijaznih enot.
Ugotovitev-povezanost z okoljem
Domovi delujejo premalo povezano z okoljem. V domovih, ki so dobro povezani z okoljem je bivanje za stanovalce kvalitetnejše. Skupne prireditve z društvom upokojencev in drugimi skupinami ter društvi, šolami in svojci, zmanjšuje stres ob nastanitvi v institucijo in pomeni vez z okoljem v katerem so živeli stanovalci pred namestitvijo v institucijo. Seznanitev z utripom doma pred namestitvijo v njem, stanovalcem pomaga pri vživljanju v novo okolje.
Predlog rešitve:
Večja umeščenost in povezanost delovanja domov z okoliškimi društvi in šolami, bi povečala aktivnost stanovalcev doma in pripomogla k kvalitetnejšemu življenju v instituciji.
Zadovoljni in dejavni oskrbovanci so samostojnejši in potrebujejo manj pomoči in čas aktivnega življenja starostnikov podaljšajo. Vse to vpliva na razbremenitev zaposlenih.
Ugotovitev-notranja ureditev domov
Za prijetnejše vzdušje in boljšo orientiranost v domovih ni dovolj poskrbljeno.
Predlog rešitve:
Namestitev koledarja in ure v vsakem hodniku, različno pobarvane stene hodnikov in sob, bi pripomogle k boljši orientiranosti in počutju stanovalcev. Namestitev udobnih sedežev, kavčev, blazin, revij in knjig v skupnih prostorih po oddelkih, bi pripomogla k domačnosti in boljšemu počutju.
Ugotovitev- sobe
Več posteljne sobe v domovih niso redkost, kar onemogoča zasebnost in povečuje stres uporabnikov. Pogosto ni prostora niti za namestitev osebnih predmetov. Premalo so upoštevane realne potrebe starejših po domačnosti in prijetnem bivanju.
Predlog rešitve:
Nujnost bi morale postati eno ali dvo posteljne sobe, ki zagotavljajo večjo intimnost in domačnost, ki vpliva na boljše počutje stanovalcev. Ob gradnji novih domov bi morali upoštevati in predvideti le eno ali dvoposteljne sobe s sanitarijami.
Ugotovitev-delovni čas zaposlenih
Delovni čas zaposlenih je bolj prilagojen osebju in premalo stanovalcem. Večina dejavnosti zaposlenih je omejena na dopoldanski čas, ko je osebja tudi največ. Ob popoldnevih in dela prostih dneh se število osebja znatno zmanjša ali celo prepolovi. Često za 200 oskrbovancev ponoči skrbita le dve delavki.
Dejavnosti za stanovalce, prireditve in animacije so praviloma samo enkrat v tednu popoldan. Vse ostale dneve, vključno s dela prostimi pa ni nikakršnih dejavnosti.
Kot posledica zmanjšanja števila zaposlenih ob nedeljah in prazničnih dneh, dobijo oskrbovanci namesto tople večerje sendvič in sok.
Predlagana rešitev:
Enakomerna prerazporeditev kadra preko celotnega dne, ob podpori zunanjih dejavnikov, vključevanja prostovoljcev, praktikantov, svojcev, skupnih prireditev z okoliškimi društvi itd. bi nedvomno pripomogla k pestrejšemu in boljšemu bivanju stanovalcev.
Ugotovitev:
Svojci imajo premalo vpliva na delovanje institucij.
Predlagana rešitev:
Svet svojcev, kot organ soupravljanja institucije, klubi svojcev ali druženja v skupinah za samopomoč svojcev, bi morali biti v vsakem domu.
Ugotovitev-medsebojni odnosi
Odnosi zaposlenih so pogosto pokroviteljski, neosebni in stanovalce spreminjajo v predmete dela. Pogosto oskrbovanci ne vedo za ime osebja, še manj pa za področje dela tistih, ki delajo z njimi.
Predlagana rešitev:
K bolj osebnemu odnosu med oskrbovanci in zaposlenimi bi pripomogle že skupne malice, pitje čaja ali kave v dnevnih prostorih ali na vrtu.
K boljši orientiranosti in počutju bi pripomogle identifikacijske nalepke in stalnost osebja na določenem oddelku, kar bi pripomoglo tudi k zbližanju med stanovalci, osebjem in svojci.
Osebje bi bolj prepoznalo potrebe posameznega stanovalca in kar pomeni manjšo obremenitev za zaposlene, manj konfliktov in boljše počutje oskrbovancev.
Z napisnimi tablami z imeni ter področjem dela zaposlenih na posameznem oddelku bi se povečala tudi orientiranost svojcev oskrbovancev. Določiti bi bilo potrebno vodje posameznih skupnih na oddelkih, posebno ob stalnem menjavanju kadra.
Ugotovitev:
Zelenice ob domovih, so premalo prilagojene potrebam stanovalcev.
Predlagana rešitev:
Ograjen, vendar ne zaprt park ali vrt, ki ima stezo za balinanje ali mini golf, bi vzpodbudil stanovalce k razgibavanju in družabnosti. Sem sodi tudi vrtna uta, v kateri bi se lahko zadrževali stanovalci tudi ob slabšem vremenu namesto sedenja v zaprtih prostorih.
Ugotovitev-prehrana
Uporabniki domov nimajo dovolj vpliva pri izbiri prehrane. Večja izbira hrane, ne pomeni tudi večjega stroška. Najdražja je hrana, ki se jo zavrže.
Predlagana rešitev:
V domovih bi morali uvesti način prehranjevanja kot je to že stalna praksa v zdraviliščih, kjer so prav tako slabše pomični in nepomični uporabniki (samopostrežni zajtrk, solatni bar, več vrst glavnih obrokov in sladic). Pri takem načinu prehranjevanja, je potrebno manj osebja za strežbo hrane, manj hrane se zavrže in zadovoljstvo stanovalcev je večje.
Gradivo zbrala in pripravila: Ana Cajnko
V Ljubljani, oktobra 2008. |